SLUŠALICE I ZDRAVLJE
Kako da pravilno korisitite slušalice da ne oštetite uši? Opasnost slušalica po zdravlje - kako mogu da utiču na vaš organizam?
Opasnost slušalica po zdravlje
U poslednjih nekoliko godina popularnost slušalica je porasla. Slušalice često koristimo kada poželimo da se isključimo iz spoljnog, bučnog sveta, da se opustimo, kada radimo, kada se bavimo sportom; u autobusu, avionu, liftu, u krevetu.
Muzika koja ulazi pravo u uši je lepa i deluje pozitivno na čoveka. Ali samo ukoliko ne preteramo sa decibelima.
Otorinolaringolozi širom sveta primećuju da je sve veći broj onih koji imaju oštećen sluh i koji moraju nositi aparat za uši. Slušalice mogu predstavljati izvor značajnih zdravstvenih problema sa ušima za one koji ih koriste redovno ali pogrešno.
Loše strane nepravilne upotrebe slušalica
- Istraživanja su pokazala da su ove slušalice glavni uzrok slabljena sluha kod dece i tinejdžera. Svi mi u ušima imamo sitne dlačice, koje se zovu kohlea i koje su zaslužne da zvuk nežno i sigurno dođe do našeg mozga. Preglasan zvuk oštećuje te dlačice, pa vremenom sluh slabi. Ukoliko se slome, one ne rastu ponovo. Hronično oštećenje uha je trajno.
- Sa „bubicama“ teže možete da kontrolišete jačinu zvuka nego kada koristite standardne kvalitetne slušalice. Do oštećenja bubne opne i senzora u unutrašnjem uhu dolazi zbog glasne muzike. Ako zvuk nameštate na jačinu od 75% (to je obično oko 85 decibela) vaš zvuk će nakon nekog perioda biti trajno oštećen. Koliko je zvuk jak zavisi i od jačine podešene na vašem telefonu, kao i od kvaliteta slušalica. Na primer, 100% jačina zvuka na iPod-u može dostići jačinu od 112 decibela, što za nekoliko minuta može dovesti do oštećenja sluha. Iste slušalice podešene na 60% jačine, dostižu jačinu od 80 decibela, pa ih bezbedno možete slušati nekoliko sati. Ovo znači da jaki zvukovi dovode do oštećenja sluha mnogo brže nego tihi.
- Мehanička oštećenja na spoljašnjem uhu i ušnom kanalu usled pomeranja slušalica. Nepravilnom upotrebom slušalica, posebno ukoliko ih stavite suviše duboko u ušnu školjku, možete oštetiti spoljašnji ušni kanal. Zato budite pažljivi i nežni.
- Mnogi doktori smatraju da do većeg i češćeg nakupljanja voska u ušima, zakrčenja i bolesti ušiju dolazi upravo zbog čestog korišćenja “bubica”.
- Slušalice se ne peru i iz tog razloga mogu biti izvor infekcija: istraživanje koje je objavljeno u stručnom časopisu Journal of Health and Allied Sciences pokazalo je kako prosečan korisnik slušalica u uhu ima 40 % više bakterija u ušnom kanalu od osobe koja ne koristi slušalice. Ukoliko se u uhu nalazi previše bakterija, one mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući i potpuni gubitak sluha. Ukoliko spadate među one koji redovno koriste slušalice, vodite računa o higijeni. Upala uva vreba iz slušalica zato ih čistite redovno i ne delite sa drugima.
- Muziku putem slušalice ne smemo slušati bilo gde. Ljudi prilikom kretanja oslanjuju se na svoj sluh i pomoću sluha određuju odakle dolazi određeni zvuk, što nam olakšava orentisanje u prostoru. Ukoliko eliminišemo te zvukove, možemo biti dezorijentisani a kao posledica toga može doći do nesreće. Naravno, dok vozimo automobil ali i bicikl, zabranjeno je slušati muziku putem slušalica. Korišćenje slušalica dok boravite u prirodi takođe može biti opasno. Ukoliko se zamislite, možete se spotaknuti i vrlo lako možete zadobiti povrede.
- U zavisnosti od intenziteta, ritma i vremena trajanja zvuka muzike koju slušate, pored fizioloških oštećenja kao što su hipertenzija, tahikardija ili oštećenje sluha, utiče i na naše mentalno zdravlje, izazivajući nesanicu, nervozu, razdražljivost, brzo zamaranje, nedostatak koncentracije, poremećaje učenja i druge simptome.
Na šta paziti
Ako čujete zvonjavu i zujanje u ušima ili neke prigušene zvukove postoji mogućnost da ste već delom oštetili sluh.
Тinnitus, koji se manifestuje kao konstantna zvonjava u uhu je rezultat prekomerne buke i veoma je iritirajući. Ovaj zdravstveni problem može izazvati otežano spavanje, učenje, a ukoliko dugo traje, čak i depresivno raspoloženje, a na kraju i gubitak sluha. Dakle zujanje u uhu je alarmantni znak koji prethodi ozbiljnijim poremećajima. U tom slučaju posetite odmah doktora da vidite kako da dalje sprečite oštećenje sluha.
Pazite na jačinu zvuka. Držite ga uvek ispod 60% i pravite pauzu najmanje svakih sat vremena. Zlatno pravilo je 60/60: u jednom intervalu slušajte muziku najduže 60 minuta koja je pojačana na 60 % moguće glasnoće. Nakon tog perioda napravite pauzu od deset minuta. Neke slušalice imaju ugrađene limite, blokatore buke.
- Pazite i na higijenu. Nije preporučljivo da ove slušalice delite sa drugima, jer na taj način možete preneti i neke bakterije i infekcije. Takođe, preporučuje se da ih čistite redovno – koristite vatu natopljenu sa malo alkohola ili nekog sredstva za dezinfekciju.
Opasnost slušalica po zdravlje - U svemu treba biti umeren
- Jednostavno, nemojte slušalice koristiti često.
- Smanjite jačinu zvuka na aparatu.
- Koristite slušalice koje prekrivaju uvo, umesto bubica (koje direktno utiču na bubnu opnu).
- Jačinu zvuka podesite na najviše 60%, i koristite ih najduže 60 minuta.
Lekari savetuju da je i u slušanju muzike, kao i u svemu drugom, umerenost veoma važna. Odredite sebi jačinu zvuka, ograničite vreme koje ćete provoditi sa slušalicama u ušima i o svom zdravlju vodite računa isključivo Vi sami.
U proseku jedan sat dnevno slušanja muzike preko slušalica sasvim je dovoljno i to slušanje na pola maksimalne snage. Kada se sluh jednom uništi više se ne može vratiti.
Milan Popović