Karanfilić (Syzygium aromaticum) - slatki začin za naše celokupno zdravlje

MOĆI KARANFILIĆA


Kakve sve moći ima karanfilić (Syzygium aromaticum) - začinska biljka koja se često koristi u slatkišima. Koja su lekovita svojstva ove zanimljive biljke?


Karanfilić (Syzygium aromaticum) je biljka u našem narodu poznata i kao klinčić. Zahvaljujući svojim lekovitim sastojcima karanfilć se kao lek koristi u kineskoj i ajurvedskoj medicini preko 2.000 godina. Nostradamus ga je izuzetno cenio kao dobrog borca protiv kuge, koja je u tom periodu harala Evropom. Taj srednjovekovni prorok, astrolog i lekar je dao veliki doprinos  suzbijanju kuge, kada je epidemija zahvatila Francusku. Osim higijenskih mera i raznih pripravaka, zaraženima je prepisivao "ružičaste tablete" u čiji sastav su ulazili: karanfilić, perunika, aloe vera, ruža i kora čempresa.


Za vreme epidemije lečio je veliki broj obolelih od kuge i konstantno se izlagao ogromnom riziku, međutim virus ga je zaobišao. Pričalo se da je to zbog toga što je kao zaštitu od zaraze uvek imao u ustima karanfilić. Da li ga je taj mali pupoljak zaista spasao ili je jednostavno imao sreće i izuzetno snažan imunitet, ne može se sa sigurnošću tvrditi.


Ipak, činjenica je da je karanfilić snažan antiseptik. Nešto kasnije u VII veku, on se pominje i kod zapadnih fitoterapeuta i iscelitelja. Biljka uspeva samo u tropskoj klimi, pa se danas masovno uzgaja u Indoneziji, Madagaskaru, Maleziji, Brazilu, Zanzinbaru i Šri Lanci. Indonezija je i danas njen najveći potrošač, sa polovinom od celokupne proizvodnje u celom svetu. Na naše prostore karanfilić stiže u obliku osušenih, nerascvetalih pupoljaka. A da li su pravi, lako ih je proveriti, jednostavnim bacanjem u vodu.


Ako potonu, i puste intenzivan, oštar i prijatan miris, zbog čak 12 odsto prisutnog aromatičnog ulja, znači da se radi o originalima. Ako ne potonu i puste blag miris, pokazuje da se radi o odlično napravljenim falsifikatima od estrahovanog etarskog ulja.


Karanfilić je srednje visoko, zimzeleno drvo. Ima interesantnu krošnju u obliku piramide i velike, kožaste, jajolike listove. Listovi klinčića su vrlo aromatični, a prijatan miris imaju i njegove grančice. Ima sitne crvene cvetove zvonastog oblika.


Još dok su ružičasti cvetni pupoljci, klinčići se beru uglavnom ručno ili tresu uz pomoć štapova od bambusa. Potom se suše na suncu. Sušenjem menjaju boju u bakarno-smeđu, po kojoj je karanfilić prepoznatljiv. Njihov miris je topao, pomalo opor i dovoljno aromatičan, a ukus klinčića bi se mogao i opisati kao slatkast i pri tom vrlo jak.


Sastav karanfilića


Glavni sastojak karanfilića, eterično ulje s eugenolom, daje ovom začinu karakterističan ukus i miris. To je organsko jedinjenje koje funkcioniše kao antioksidans ublažavajući upale tkiva i sistema organa. Sadrži i tanine, smolu, sluz i veliki procenat flavonoida koji imaju snažno antioksidativno, protivupalno i antikoagulantno dejstvo.


Klinčić je takođe veoma bogat dragocenim mineralima poput gvožđa, cinka, mangana, bakra, magnezijuma, selena i kalcijuma. Od vitamina prisutan je B6, nezaobilazni C, K i E vitamini.


Karanfilić je obavezan sastojak Golden Šveden bitera jer ima jako antiparazitno dejstvo što je i u srednjem ali i u ovom veku bilo i ostalo jako bitno za zdravlje mikrobioma - crevne flore.


GoldenSwedenBitte-728x90

Lekovita svojstva karanfilića


Karanfilić je analgetik, afrodizijak, aromatik, antiseptik. On poboljšava varenje, pomaže kod infekcija disajnih puteva, ublažava zubobolju, uništava parazite i bakterije, prirodni je antioksidans, pomaže u lečenju gljivičnih infekcija, pomaže kod gihta, borac je protiv holesterola. Deluje protiv virusa, bakterija, gljivica, pa čak i parazita. Klinčić uspešno eliminiše niz bakterija počev od stafilokoka, pneumokoka i streptokoka. Veliki procenat flavonoida koji imaju snažno antioksidativno, protivupalno i antikoagulantno dejstvo pomažu pri zaustavljanju krvarenja tako što se osušen karanfilić samelje pa se prah pospe na svežu ranu.


Na taj način se koristio prilikom tretiranja rana ranjenim vojnicima još pre nove ere. Ranije se ulje karanfilića koristilo u stomatologiji kao oralna lokalna anestezija i kao sredstvo za dezinfekciju zubnih korenskih kanala. Njegova upotreba protiv zubobolje, upala desni i sluzokože usta je i danas prisutna, što je upravo razlog da je deo mnogih sredstava za oralnu higijenu. Kod zubobolje, gel ili ulje od karanfilića deluje gotovo trenutno kao lokalni anestetik, oslobađajući od bola  izvestan vremenski period.


Obzirom da poseduje i antiseptična svojstva dezinfikuje kožu i sluzokožu. Ulje karanfilića još je uvek aktivan sastojak u nekim proizvodima za ispiranje usta.


Koristi se za tretiranje upalnih procesa u ustima, otklanja loš zadah, a obzirom da deluje i antibakterijski sprečava nastanak karijesa i održava higijenu usne duplje. Ispiranje usne duplje razređenim uljem ili žvakanje pupoljaka karanfilića ublažava bolove u ustima i grlu. Istovremeno poboljšava cirkulaciju krvi u desnima, čineći ih jačim i zdravijim.


Karanfilić se takođe  koristi za lečenje smetnji kod otežanog varenja. Sobzirom da je karakteristične, vrlo izražene, arome, mirisa i oporog ukusa i to zahvaljujući svom hemijskom sastavu, može se koristiti kod mučnine i povraćanja, nadimanja, zatim za poboljšanje rada digestivnog trakta i kod problema sa varenjem. Karanfilić je odlično sredstvo za otklanjanje gasova u stomaku, koji razvijaju osećaj nadutosti, jer podstiče pravilno usvajanje hrane i eliminaciju toksina.


Čaj od karanfilića pomaže u lečenju infekcija disajnih organa. Efikasan je i kod proliva, bruha (kile), lišajeva na koži, atletskog stopala i svih drugih gljivičnih infekcija. Japanski naučnici su otkrili  da  klinčić sadrži antioksidanse koji pomažu sprečavanje oštećenja ćelija koje može rezultirati rakom. U narodu se smatra da otapanje celih karanfilića u ustima, bez žvakanja ili gutanja, pomaže  da se obuzda želja za alkoholom. Osim toga, karanfilić jača imunitet, poboljšava metabolizam i ublažava reumatske tegobe.


Karanfilić ima široku primenu u ljudskoj upotrebi. Pored toga što je začinska biljka, jer se koristi u pripremi hrane, slatkiša i napitaka, on se koristi za pravljenje melema, čajeva i   drugih napitaka.


Karanfilić kao analgetik


Mleveni karanfilić zaustavlja krvarenje i ublažava bol tako što se pospe po rani, dok je u slučaju uhobolje potrebno razblažiti ulje karanfilića sa maslinovim uljem, umočiti u njega kuglice od vate i držati u uhu pola sata.


Karanfilić kao aromatik i antiseptik


Ulje klinčića je dobar aromatik i antiseptik. Ako se nekoliko kapi razblaži vodom i mućka u ustima, nestaće neprijatan zadah, a pritom će se sprečiti širenje zubnog karijesa i ublažiti zubobolja.


Karanfilić protiv holesterola i triglecirida


Potrebno vam je 5 grama klinčića i 2 litra vode. Nesamlevene klinčiće stavite u bocu sa vodom i ostavite naredna dva do tri dana u frižideru. Bocu za to vreme treba protresti par puta tokom dana. Napitak od karanfilića pijte svako jutro  i to po jednu manju šoljicu,  najviše do 1 dl dnevno. Kada popijete prvu količinu, nastavite sa još jednom bocom. Nakon dve popijene boce pravi se pauza od mesec dana, kada se terapija sa klinčićem može ponoviti.


BioLiver-728x90


Karanfilić za mršavljenje


Karanfilić reguliše rad celokupnog sistema za varenje, stimuliše varenje  hrane, ojačava imunitet, poboljšava cirkulaciju i značajno ubrzava metabolizam, sprečava nadimanje, mučninu i ostale stomačne tegobe. U kombinaciji sa đumbirom i cimetom postiže odlične rezultate u topljenju masnih naslaga. Pomešajte po 30 grama đumbira, karanfilića i cimeta. Trideset minuta pre doručka uzmite po jednu kašiku mešavine, razmućenu u 1 – 2 dl vode. Terapiju ne smete koristiti duže od 30 dana.


Karanfilić kao afrodizijak


Ukoliko se nekoliko kapi ulja od karanfilića rastopi u vodi i nakapa u jelo, dobija se moćan prirodni afrodizijak.


Karanfilić za negu kože


U borbi protiv akni  pokazao se koristan u kombinaciji s medom i limunom. Pomešati po kašičicu mlevenog karanfilića i meda i dodati 3 kapi limunovog soka. Masku naneti na lice, ostaviti da deluje 20 minuta i oprati hladnom vodom. Masaža lica uljem od karanfilića smanjuje nadutost i hidrira kožu.


Ulje karanfilića


Za najkvalitetniji produkt od ove biljke smatra se eterično ulje karanfilića.Ono se dobija  parnom destilacijom cvetova biljke. Ulje karanfilića u najvećem procentu sadrži eugenol (75-88%) zbog toga deluje kao snažan antiseptik, analgetik, antiviralno, antibakterijski i protiv gljivica i parazita.


Zbog antiseptičkih svojstava, ulje karanfilića je korisno za atletsko stopalo, gljivične infekcije, modrice. Može se koristiti i kod uboda insekata. Ima stimulišuće dejstvo na psihu i uklanja mentalnu iscrpljenost i stres, podstiče dubok i miran san. Ako imate loše varenje ili želite da poboljšate libido i tu vam može pomoći.


Ulje je veoma  snažno u prirodnom obliku i stoga bi trebalo da se upotrebljava razređeno. Rastopite par kapi u čaši vode ili ih dodajte jelima. U slučaju opekotina naneti ulje karanfilića jer ublažava bol i sprečava nastanak infekcije. Uljem tako možete ublažiti nadutost na licu, hidratizovati suvu kožu i ublažiti strije.


Ulje se priprema tako što stavimo u teglu 1/4 šolje celih karanfilića i prelijemo sa šoljom maslinovog ulja. Pokrijemo i ostavimo da odstoji ceo dan pa procedimo. Ulje karnfilića  treba držati u zatvorenoj teglici u frižideru.


Čaj od karanfilića


Čaj pripremamo tako što 2 do 3 karanfilića prelijemo sa 2,5 dl ključale vode, poklopimo, ostavimo da odstoji 15 minuta i procedimo. Pije se dva do tri puta dnevno. Čaj od karanfilića rešava probleme sa opstipacijom i poboljšava varenje. On se koristi i protiv kašlja, prehlade i gripa, u slučajevima intenzivnih gavobolja, kostobolje i reume.


Čaj protiv zatvora


Da biste se rešili zatvora pijte čaj napravljen od 2 karanfilića, 1 štapića cimeta, 2 izlomljene semenke kardamoma i 1 vrećice crnog čaja.


Čaj protiv nadustosti


Protiv nadustosti pijte čaj napravljen od 5 karanfilića potopljenih u 250 ml ključale vode. (Neka odstoji 10 minuta, pa tu tečnost pijte 2 do 3 puta na dan).


Milan Popović