DŽEM OD ŠLJIVA
Kako da napravite domaći džem od šljiva. Naučite zašto su svi ovi sastojci neophodni i neke od osnovnih kulinarskih trikova?
Kada je u pitanju sastav šljiva baš ima šta da ponudi. U njoj se nalaze dragoceni beta karoten (provitamin A), vitamin C, B1, folna kiselina, natrijum, bakar, magnezijum. Sadrži čak i gvožđe te se preporučuje i kao lek za anemiju. Sadrži i fitonutrijente zeaksantin, lutein i neohlorogensku i hlorogensku kiselinu.
Šljiva ima veliku upotrebu. Ona se najčešće koristi za pripremu džema od šljiva .
Sastojci za džem od šljiva:
Na 1 kg pripremljenih šljiva obično dodajemo
- 0,8 do 1 kg šećera
Po ukusu moguće je dodati još: rum, čokoladu, štapić vanile ili cimet.
Način pripreme džema od šljiva:
Džem od šljiva je proizvod dobijen kuvanjem krupno naseckanih, prepolovljenih ili čak celih šljiva sa dosta šećera, obično na 1 kg očišćenog voća dolazi 1 kg šećera. Što se tiče pravljenja džema generalno najbolja vrsta je madžarka. Potrebno je očistiti šljive, svaku prepoloviti pa izvaditi košpicu i odstraniti ako ima trulih delova. Šljive se mogu ili samleti na mlinu za meso ili kuvati tako u komadima, zavisno ko koliko voli da oseti deliće šljiva.
Kuvanje uz neophodno i konstantno mešanje traje kratko (20-30 minuta). Kuvajte na umerenoj vatri. Pažljivo mešajte i pripazite da ne zagori. Tokom kuvanja odstranjivati penu. Kad je prilično ukuvan, u džem se dodaje šećer, Na 1 kg pripremljenih šljiva obično dodajemo 0,8 do 1 kg šećera, ali ovo je opet stvar ukusa.
Dakle, sipajte malo pa probajte, uvijek je lako dodati ako zatreba. Nakon dodavanja šećera nastavlja se kuvanje, sve zavisi od šljiva, koliko će soka pustiti.
Kuvanje treba da bude toliko dugo dok džem ne postane gust i taman. Treba da bude toliko gust da kašika stoji uspravno u njemu. Da li je džem gotov proverava se tako što malo odvojite na tanjirić pustite da se ohladi pa proverite da li je dovoljno gust. Kada ostane trag od kašike na dnu šerpe - to je znak da je džem gotov.
Punjenje džema u tegle
Tegle dobro operite a onda ih stavite u rernu i zagrejte ih. Kada se smesa ohladi sipajte je u tegle koje ste prethodno sterilisali na 100 stepeni. Kada ih napunite preko otvora stavite celofan koji ste prethodno prebrisali alkoholom i okrenite naopačke. Pustite neka se tako postepeno ohlade pa ih vratite u normalan položaj.
Čuvajte na hladnom mestu, zaklonjenom od direktnog sunca.
Džem sa džemofiksom
Karakteristika ovog proizvoda je što sadrži cele ili komade plodova u ujednačeno želiranoj masi, bez izdvajanja tečnog dela. Suština svega je da se u džemu jasno vidi od čega je napravljen.
Moderne domaćice obožavaju džemfiks. Ovo sredstvo za želiranje i konzervisanje marmelada, pekmeza i džemova pomaže da uštedite vreme i novac. Ovaj proizvod je mešavina različitih sastojaka, između ostalog i limunske i sorbinske kiseline, pektina i dekstroze. Uz njega vaš savršen pekmez od šljiva je gotov za samo desetak minuta.
Svi ovi sastojci imaju svoju svrhu, jedni zgušnjavaju smesu, jedni je čuvaju od kvarenja. Npr. sorbinska kiselina iz džemfiksa sprečava kvarenje džema, delujući na kvasce i plesni. A hidrogenizovana mast je tu da džem ne bi penio prilikom kuvanja.
Priprema džema od šljiva u rerni
Džem se može pripremiti i u rerni: Ugrejte rernu na 200 stepeni. Iseckajte plodove i stavite u dublju tepsiju, pecite tako pola sata pa smanjite temperaturu na 150. Nakon što su se šljive krčkale sat vremena dodajte šećer i dobro promešajte. Pecite još sat vremena. Pred sam kraj dodajte narendanu čokoladu.
Kada se ona otopi posao je gotov. Pekmez od šljiva sa cimetom se pravi na sledeći način: Operite i očistite 3 kg. šljiva i pomešajte sa 600 gr. šećera. Dodajte koru jednog limuna, malo narendanog đumbira, kesicu cimeta u prahu i džemfiks. Promešajte sastojke i prespite u dublju tepsiju. Neka se peče oko sat i po vremena na 175 stepeni. Povremeno promešajte. Od ove mase dobićete punih šest teglica (od po 250 ml) namaza.
Ovako napravljen pekmez od šljiva za probavu je prava blagodet. Omogućiće vam redovnu stolicu, svaki dan.
Rok trajanja ovog pekmeza bez konzervansa trebao bi biti godinu dana.
Milan Popović